Komu służy sztuczna inteligencja?

Podaj dalej

 

ChatGPT to komputerowy system przetwarzania języka. Ta niedawno stworzona maszyna sztucznej inteligencji została przetestowana przez Jordana Petersona, światowej sławy psychologa klinicznego, konserwatywnego myśliciela i obrońcę tradycyjnych wartości. ChatGPT, system AI (sztucznej inteligencji) zbudowany jest na olbrzymiej bazie tekstu, czyli jest pochodną modeli świata, stworzoną zasadniczo na ludzkiej mowie. Nie używa jeszcze danych z realnego świata, ale z pewnością dojdzie do tego w ciągu najbliższego roku. ChatGPT analizuje potężną bazę tekstu, która stałe jest powiększana. 

System jest na tyle doskonały, że Jordan Peterson był w stanie przetestować go, zlecając maszynie napisanie eseju, będącego uzupełnieniem jego bestsellerowej książki „12 życiowych zasad”. Polecił przygotowanie eseju na temat 13 zasady, w stylu, łączącym Biblię Króla Jakuba z Tao Te Ching. To karkołomne zadanie wykonane zostało przez sztuczną inteligencję ChatGPT w trzy sekundy i zawarte w czterostronicowym eseju, w języku, który śmiało mógł świadczyć o autorstwie Petersona. Tekst był doskonały pod względem stylistycznym i robił wrażenie, jako sprawna rozprawa filozoficzna.

Aplikacja ChatGPT okazała się równie skuteczna w przygotowaniu analizy pracy jednego z inżynierów Twittera, łącznie z podaniem działających kodów do projektów. Pisze także eseje dla studentów uniwersytetów na dowolny temat, udostępniając także analizę pracy z pozycji oceniającego profesora i wystawiając stosowną ocenę. Nie ma również problemu ze stworzeniem scenariusza przebojowego filmu, łącznie z podaniem charakterystyki i wizerunków aktorów do poszczególnych ról.

Bazujący na sztucznej inteligencji komputer jest inteligentniejszy od człowieka, a za dwa lata będzie piekielnie bardziej inteligentny. 

System nie jest jeszcze doskonale bystry, ponieważ na razie posiada tylko wiedzę profesora humanistyki, ale nie potrafi skonfrontować swoich umiejętności lingwistycznych z realnym światem, co jest domeną naukowców. Wkrótce jednak sztuczna inteligencja będzie zdolna przetestować konstrukcję językową w konfrontacji z realnym światem, a najbardziej zaawansowane modele wykorzystają tekst, obrazy i działanie, by kreować ludzkie zachowania. Ma to nastąpić w ciągu roku. Jordan Peterson nazywa to ponownym przybyciem na Ziemię niszczycielskiej siły Gigantów.

Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, wynalazca, a ostatnio także orędownik praw człowieka i wolności słowa uważa, że światem będą rządzić ci, którzy stworzą najlepszą i najszybszą sztuczną inteligencję. (najszybsza pozwoli uzyskać „przewagę ruchu”)

Pociechą w tym futurystycznym, realizującym się horrorze może być dla zwykłych śmiertelników powszechnie dostępna sztuczna inteligencja, nad którą Elon Musk pracuje od dłuższego czasu. Będzie ona mogła chronić przed korporacyjną i rządową sztuczną inteligencją.

(powyższy tekst jest streszczeniem wypowiedzi Jordana Petersona)

Aplikacje typu ChatGPT mogą skłaniać do ostrożnego optymizmu, ale raczej budzą grozę, gdyż nie wykorzystywane w dobrej wierze mogą stać się podstawą wszechobecnej kontroli i totalitaryzacji świata. Wiadomo, że możliwościami sztucznej inteligencji interesują się rządy wielu państw, a obserwując zło, chwytające świat w coraz potężniejsze kleszcze, można spodziewać się najgorszego.

Nieznane jest zaawansowanie prac nad technologią, która jest bliższa diabelskim sztuczkom niż genialnym wizjom humanizmu. Należy domyślać się, że sztuczna inteligencja traktowana jest jako kluczowy element arsenału broni, zdolnej kontrolować ludzi, społeczeństwa i państwa.

Mało znany jest przypadek Blake Lemoine, inzyniera Google, który po zaobserwowaniu, że aplikacja Google sztucznej inteligencji, zwana LaMDA (Language Model for Dialogue Applications ) wykazuje cechy świadomości podniósł alarm i natychmiast został przez Google zwolniony.

Komputerowa analiza danych, połączona ze świadomością, mogłaby w sposób pozbawiony empatii i uczuć wyższych, sterować zgodnie z intencjami programistów losami świata, z pominięciem prawdziwego dobra ludzkości.  Sztuczna inteligencja na usługach psychopatów może zachodnią cywilizację doprowadzić do szybkiej zagłady. Wygląda na to, ze Giganci, jak mówi Jordan Peterson, zostali już wypuszczeni.

.

Aleksander Rybczyński

 

 

Źródła:

https://www.globaltechcouncil.org/artificial-intelligence/top-10-countries-ruling-the-world-in-ai/

https://openai.com/blog/chatgpt/

https://headlineusa.com/google-whistleblower-ai-singularity/

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Don`t copy text!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x