Eutanazja dla każdego

Podaj dalej

 

W ostatnich latach Kanada ustanowiła jedne z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących eutanazji na świecie, umożliwiając dorosłym dokonanie samobójstwa z pomocą lekarza lub bezpośredniej eutanazji w przypadku wielu różnych form poważnego cierpienia, nie tylko śmiertelnej choroby. W 2021 roku ponad 10 000 osób zakończyło w ten sposób życie, co stanowi nieco ponad 3 procent wszystkich zgonów w Kanadzie. Dalsze rozszerzenie, umożliwiające eutanazję w przypadku zaburzeń psychicznych, wejdzie w życie w marcu 2023 r.; Rozważane jest również zezwolenie na eutanazję „dojrzałych” nieletnich.

W dobie populizmu toczy się ożywiona debata, kiedy demokracja przestaje być liberalna. Ale postęp eutanazji rodzi inne pytanie: co jeśli społeczeństwo pozostaje liberalne, ale przestaje być cywilizowane?

Zasady cywilizacji obejmują szare obszary. To nie barbarzyństwo, że prawo uznaje trudne wybory w opiece u schyłku życia, dotyczące tego, kiedy wycofać aparaty podtrzymujące życie lub jak agresywnie radzić sobie z bolesnym bólem.

Barbarzyństwem jest jednak ustanowienie biurokratycznego systemu, który oferuje śmierć jako niezawodne lekarstwo na cierpienie i w majestacie prawa dostarcza tego „lekarstwa”.

Drastycznym przykładem nadużyć, do jakich prowadzi gorliwość urzędników, gotowych w imię eutanazji wcielać się w rolę Boga jest historia Christine Gauthier.

Canada’s Veterans Affairs (Kanadyjskie biuro ds. Weteranów) zaoferowało pomoc paraolimpijce i weteranowi armii kanadyjskiej w popełnieniu samobójstwa, gdy starała się zainstalować w swoim domu podnośnik dla wózków inwalidzkich.

Christine Gauthier, 52-letnia emerytowana kapral, która brała udział w Igrzyskach Paraolimpijskich 2016 w Rio De Janeiro, zeznała, że urzędnik VA zaoferował jej – na piśmie – dostarczenie medycznego zestawu do samobójstwa. Oficer prowadzący pozostaje anonimowy, ale podobno złożył podobne oferty co najmniej trzem innym weteranom.

„Mam list mówiący, że jeśli jest pani tak zdesperowana, możemy zaoferować pani pomoc medyczną w umieraniu (“MAID, medical assistance in dying”) – powiedział Gauthier podczas przesłuchania przed komisją ds. weteranów Izby Gmin.

W artykule opublikowanym przez Associated Press Tim Stainton, dyrektor Kanadyjskiego Instytutu ds. Integracji i Obywatelstwa na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, powiedział, że wyjątkowo liberalne przepisy dotyczące eutanazji w tym kraju były „prawdopodobnie największym egzystencjalnym zagrożeniem dla osób niepełnosprawnych od czasu nazistowskiej programu w Niemczech w latach trzydziestych.

 

Źródła:

https://www.foxnews.com/politics/canada-offered-assisted-suicide-paralympian-veteran-wanted-wheelchair-lift-installed-report

https://www.foxnews.com/media/canadas-expanding-assisted-suicide-law-include-mentally-ill-enable-mature-minors

https://www.forbes.com/sites/gusalexiou/2022/08/15/canadas-new-euthanasia-laws-carry-upsetting-nazi-era-echoes-warns-expert/?sh=6a3649cfc7b8

What Euthanasia Has Done to Canada

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Don`t copy text!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x